Malownicza okolica

Nasze chaty znajdują się w sercu Bieszczad
w malowniczej Solinie.

Bieszczady to wyjątkowy region Polski. Ukształtowanie terenu sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Fani górskich wędrówek i zimowych sportów na pewno docenią górzysty krajobraz. Ci, którzy nie wyobrażają sobie urlopu bez kąpieli w jeziorze, będą oczarowani pięknem bieszczadzkich jezior. A Ci, którzy chcą po prostu odpocząć, mogą rozkoszować się panującym dookoła spokojem.

Atrakcje w okolicy

Jakie atrakcje czekają na Ciebie w okolicy?

Zapora wodna w Solinie i Jezioro Solińskie

To najwyższa w Polsce zapora wodna – ma prawie 82 metry wysokości i 664 metry długości. Działa od lipca 1968 roku, a więc już ponad pół wieku. Jest jedną z największych polskich inwestycji w XX wieku. To właśnie dzięki zaporze powstało jezioro Solińskie – istny raj dla miłośników sportów wodnych – szczególnie wioślarzy i żeglarzy, którzy pokochają to miejsce za dużą zmienność wiatrów. Jezioro pełni również funkcję kąpieliska, a wzdłuż jego brzegów znaleźć można liczne przystanie jachtowe, które oferują wypożyczenie kajaków, łódek i rowerów wodnych. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy – w tym jedna wynurzająca się jedynie przy bardzo niskim stanie wody. Jedną z licznych atrakcji są rejsy statkiem po jeziorze, podczas których można obserwować okolicę z nieco innej perspektywy. 

Zapora wodna w Myczkowcach i Jezioro Myczkowskie

Nieopodal zapory w Solinie znajduje się mniej znana zapora w Myczkowcach. Budowę zapory rozpoczęto jeszcze przed II wojną światową – a zakończono w 1960 roku. Powstało wtedy niewielkie jezioro, otoczone przez strome stoki Grodziska, Berda i Kozińca. Okolica zapory w Myczkowcach jest niezwykle malownicza – przyciąga turystów oryginalnymi wychodniami skalnymi i pięknymi zakolami przepływającego tędy Sanu. W okolicy znajduje się wiele szlaków spacerowych, wypożyczania rowerów wodnych oraz kajaków.

Trasy rowerowe

Nie mamy wątpliwości – fani dwóch kółek zakochają się w bieszczadzkich trasach już od pierwszej jazdy. W okolicach Soliny znajduje się wiele szlaków rowerowych przebiegających między wzgórzami i jeziorami. Zróżnicowana rzeźba terenu sprawia, że jazda dostarcza wielu wrażeń – i jeszcze więcej czarujących widoków. 

Wyciągi narciarskie

Zimą w Bieszczadach nie ma miejsca na nudę – zawsze jest co robić. W okolicy Soliny znajduje się kilka stoków narciarskich – Laworta Ski i Gromadzyn w Ustrzykach Dolnych oraz Wańkowa. Są one dostosowane do różnych poziomów umiejętności fanów białego szaleństwa. Na miejscu dostępne są również wypożyczalnie sprzętu – a na adeptów narciarstwa czekają doświadczeni instruktorzy.

Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

Gminne Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie gromadzi przedmioty, które wiążą się z dawnym życiem bieszczadzkich wsi, dworów i miasteczek – dzięki temu prezentuje kulturową różnorodność regionu. Szczególne miejsce przypadło eksponatom obrazującym zwyczaje, obrzędy i tradycje Bojków, którzy dawniej zamieszkiwali Bieszczady.

Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej

Park działa od października 2007 roku. Na dziesięciu wzgórzach możemy podziwiać aż 140 miniatur drewnianych cerkwi i kościołów katolickich, greckokotolickich oraz prawosławnych. Każda budowla została odwzorowana w skali 1:25. Miniatury wzorowane były na świątyniach, które znajdują się w Polsce, na Ukrainie oraz Słowacji. Poza samymi miniaturami, na terenie Parku znajduje się mini zoo, stadnina koni i Ogród Biblijny.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe łączą w sobie turystykę i zamiłowanie do tradycji. Przez Bieszczady przebiega jedna z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce. Można podziwiać ją z… drezyny rowerowej. Drezyny te – podobnie jak rower – napędzane są siłą nóg. SIedziba wypożyczalni mieści się na stacji kolejowej w Uhercach Mineralnych. Możecie stąd wyruszyć w dwóch kierunkach – do Ustrzyk Dolnych lub Zagórza. Która trasa jest piękniejsza? Sami sprawdźcie 🙂

Kolejka Linowa PKL w Solinie

Kolejka, którą zobaczycie z naszych chat. 🙂 Jej otwarcie zaplanowane jest na 2022 rok. Kolejka gondolowa będzie przebiegać nad zaporą wodną w Solinie. Nie możemy się doczekać tych widoków!

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Poczujcie się jak w westernie. Wystarczy wsiąść do pociągu = ale nie byle jakiego! 🙂

Prawie jak na Dzikim Zachodzie, wąskotorowa kolejka leśna przecina bieszczadzkie doliny. A widoki naprawdę zapierają dech!

Wiejskie zoo w Berezce

Macie ochotę poczuć prawdziwie sielski klimat? Wiejskie zoo w Berezie w pełni oddaje klimat polskiej wsi – ale takiej prawdziwej, z krowami, kozami i gęsiami. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji. Park linowy, wiejskie kręgle i przejażdżki konne na pewno przypadną do gustu młodszym gościom.

Zagroda żubrów w Mucznem

Żubry to piękne i majestatyczne stworzenia. Możecie podziwiać je z bliska, w ich naturalnym środowisku, w zagrodzie żubrów w Mucznem. Żubry, które znajdują się w hodowli to zwierzęta z linii białowiesko-kaukaskiej (tzw. górskiej), pochodzącej z Szwajcarii i Francji.

Torfowisko w Tarnawie

Torfowisko znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To raj dla miłośników różnorodnej flory i zapalonych przyrodników. Drewniane kładki, po których przemierza się teren torfowiska, stwarzają niepowtarzalny klimat. Z pewnością zrobicie tu wiele malowniczych zdjęć.

Browar Ursa Maior w Uhercach Mineralnych

Ursa Maior to niezwykłe miejsce, pełne dobrej muzyki, pysznego, lokalnego piwa oraz tradycyjnych wyrobów regionalnych. Odpoczniesz tu wśród dzikiej zieleni i skosztujesz bieszczadzkich przysmaków. A przy okazji, żeby jeszcze lepiej poczuć klimat regionu, możesz odwiedzić Salon Sztuk Pogranicza, który znajduje się w Ursie.

Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Lutowiskach

Miejsce dla tych, którzy chcieliby poznać Bieszczady z nieco innej strony. W Muzeum Wypału Węgla Drzewnego zobaczycie retorty, czyli stalowe piece, w których wypalano węgiel drzewny. Na terenie obiektu stoi też barak węglarzy – możemy więc na własne oczy przekonać się, w jakich warunkach mieszkali.

Wieża widokowa na Jeleniowatym w Mucznem

Wieża widokowa w Mucznem znajduje się na wysokości 907 m n.p.n. – to jedna z największych atrakcji turystycznych Bieszczad. Widok roztaczający się z wieży zostanie z Wami na długo. Sama ścieżka do wieży dostarczy Wam wielu wrażeń i pozwoli zanurzyć się w leśnej aurze.

Jeziorka Duszatyńskie

Obecnie dwa – a dawniej trzy – jeziora osuwiskowe, które znajdują się w pobliżu wsi Duszatyn. To jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Bieszczadach. 

Jeziorka powstały poprzez oderwanie się i obsunięcie zachodniego zbocza Chryszczatej. Na terenie jeziorek utworzono w latach 50. rezerwat przyrody Zwiezło. 

Z jeziorkami wiąże się wiele legend – mieszkańcy uważali to miejsce za zaczarowane. Za powstanie jeziorek odpowiadać miał sam diabeł, który w przypływie złości rzucił ognistą kulą w górę, czym spowodował oderwanie się i osunięcie zbocza.

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy jest domem dla ponad 230 gatunków zwierząt – m.in. dla niedźwiedzi, wilków i rysi (które są symbolem parku). W granicach parku znajdują się słynne bieszczadzkie połoniny, z których roztacza się wspaniały widok na okolicę, m.in. na dolinę Sanu. BPN najpiękniej prezentuje się jesienią – przybiera wtedy złoto-czerwone barwy, których nie sposób odwzorować na zdjęciach.

Szczyty - Tarnica i Krzemień

Tarnica

To najwyższy szczyt polskich Bieszczad – ma 1346 m n.p.m. Wznosi się na końcu pasma połonin i znajduje się w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Należy też do Korony Gór Polskich.

To zdecydowanie jedna z największych atrakcji Bieszczad. Z Tarnicy roztacza się malownicza panorama na okoliczne szczyty oraz bardziej odległe góry. Przy dobrej widoczności zobaczymy m.in. Tatry.

Krzemień

Drugi pod względem wielkości szczyt w polskich Bieszczadach – wznosi się na wysokość 1335 m n.p.m. Grzbiet Krzemienia kształtem przypomina grzebień – z uwagi na liczne skałki, które na nim występują. Południowo-zachodni stok charakteryzuje się dużym – jak na Bieszczady – nachyleniem. Krzemień jest świetnym punktem widokowym na okolicę. Zobaczymy z niego m.in. Tarnicę, Połoninę Caryńską i dolinę górnego Sanu – a także pasma ukraińskiej części Bieszczad.

Rezerwaty przyrody: Koziniec, Sine Wiry

Koziniec

Rezerwat przyrody Koziniec znajduje się w Solinie, nieopodal Jeziora Myczkowskiego. To rezerwat o charakterze krajobrazowym. Przedmiotem szczególnej ochrony jest tu fragment zalesionego zbocza góry Koziniec – z licznymi odsłonięciami skalnymi oraz porastającymi zbocze rzadkimi roślinami. Na terenie rezerwatu rośnie aż 25 gatunków roślin chronionych – w tym lepnica gajowa, która występuje głównie w Pieninach.

Sine Wiry

Rezerwat położony jest na terenie Cisnej, Soliny oraz Czarnej. Rezerwat na charakter krajobrazowy. Szczególnej ochronie podlega tu przełomowy odcinek rzeki Wetliny z otaczającym ją lasem z fragmentem starodzewu bukowo-jodłowego. Występują tu bogate zbiorowiska leśne (grąd typowy, buczyna karpacka, olszynka karpacka) oraz liczne stanowiska roślin (tojad wschodniokarpacki, buławnik mieczolistny, buławnik wielkokwiatowy).

Połonina Wetlińska i Caryńska

Rozległe Połoniny to wizytówka Bieszczad. Do tych najbardziej malowniczych należą połoniny Wetlińska i Caryńska.

Połonina Wetlińska

Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Roztaczają się z niej piękne, rozległe widoki. Znajduje się tu również najbardziej znane i najwyżej położone bieszczadzkie schronisko – Chatka Puchatka (1228 m. n.p.m.). W 1997 roku Połonina Wetlińska posłużyła jako plan zdjęciowy do filmu Bandyta. Z miejscem tym wiąże się wiele legend i opowieści – czekają, aż je odkryjesz.

Połonina Caryńska

Położona jest między dolinami Prowczy i Wołosatego. Jej południowo-zachodnie stoki są krótkie i stromo opadają ku dolinom. Panorama połoniny jest rozległa – zobaczymy tu masyw wielkiej Rawki, Połoninę Wetlińską, Tarnicę oraz Halicz, czyli najwyższe szczyty polskich Bieszczad. Jeśli nam się poszczęści i widoczność będzie dobra, to z Połoniny Caryńskiej dostrzeżemy ukraińskie Gorgany czy odległe o około 180 km Tatry.